Havajská Lomi – Lomi masáž
Jedna z našich najobľúbenejších masáží. Je známa aj ako masáž „milujúcich rúk“. Lomi Lomi vychádza z presvedčenia, že spomienky nie sú uložené iba v mozgu a mysli, ale aj v každej bunke ľudského tela. Dlhé, nepretržité pohyby masáže sú navrhnuté tak, aby pomohli telu uvoľniť svoje staré vzorce a správanie, ktoré môžu spôsobiť v našom tele stres a svalové napätie. Terapeut/ka bude pracovať intuitívne s vaším telom, s plynulými, rytmickými „tanečnými“ ťahmi aby uvoľnila napätie svalov.
Video – ukážka Havajskej masáže Lomi Lomi.
Samotná Lomi-Lomi masáž nemá predpísaný žiadny formát, takže žiadne dve havajské masáže nie sú rovnaké. Masáž môže byť pomalá a uvoľňujúca, alebo rýchlejšia a povzbudzujúca. Možno zistíte, že terapeut/ka masíruje súčasne dve rôzne časti Vášho tela, preto, aby sa váš mozog sa nezameriaval na žiadnu oblasť a pomohol tým ešte hlbšie ponoriť sa do relaxácie. Táto masáž je väčšinou označovaná za perlu medzi terapiami a zaručene Vás naplní hlbokým vnútorným pokojom a láskou.
Ajurvédska masáž – Abhyanga
Je obľúbenou olejovou masážou a je aj dôležitou súčasťou ajurvédskej medicíny, ktorá má v Indií dlhú históriu – prvé ajurvédske záznamy boli zistené okolo 1. storočia nášho letopočtu a predstavuje najstarší celistvý lekársky systém o zásadách zdravého spôsobu života. Abhyangam je jemná a hlboko relaxačná masáž s teplým sezamovým, mandľovým alebo kokosovým olejom, ktorý sa ohrieva na 35 – 40 stupňovú teplotu, pretože vtedy ho pokožka najlepšie absorbuje.
Táto masáž nepracuje s hlbokým tlakom na svaly a tkanivá, to znamená že je vysoko relaxačná a vôbec nebolí. Jemne vmasírovaný teplý olej pozdĺž energetických dráh, synchrónnym spôsobom, pomáha odblokovať a obnoviť tok životnej energie (prány). Príjemne uvoľní a harmonizuje telo, dušu i myseľ, hlboko uvoľňuje a prináša výživu do tkanív, buniek a energetických kanálov, relaxáciu svalov a pokoj pre mozog a nervový systém. Zároveň poskytuje energiu, ktorá pomáha všetkým telesným systémom k regenerácii a omladeniu.
Masážna terapia
Naše telo je plné spomienok a dojmov a práve tie majú svoje miesto v tele, presnejšie povedané môžu byť uložené v našich svaloch a tkanivách vo forme napätia a bolesti.
Vieme, že pokožka je najväčším orgánom človeka a tisícky nervových zakončení ju spájajú so všetkými orgánmi a tkanivami tela. Láskyplné dotyky terapeutky striedajú hlboké uvoľňovacie techniky, ktoré prenikajú do hĺbky svalových vlákien a uvoľnia nahromadené energetické a emočné blokády. Počas terapie klient bude v hlbokej relaxácii, pričom terapeutka podľa potreby môže použiť vykurovadlá, liečivé kamene a zvukoterapiu formou tibetskej misky. Harmonizujú a liečia nielen telo ale aj dušu človeka.
Meridiánová masáž
Meridiánová masáž má pôvod v čínskom učení o akupunktúre, pričom v sebe kombinuje východný a západný systém medicíny v záujme dosiahnutia čo najlepšieho účinku. Meridiánová masáž je založená na znalostiach a predstavách TČM (tradičnej čínskej medicíny – čo je mnohovrstevný systém zahŕňajúci v sebe akupunktúru, akupresúru, Čchi-kung, Tai-čchi, čínske liečebné masáže a výživu).
Meridiánová masáž využíva poznatky z akupunktúry, pričom nepoužíva vpichovanie ihiel do akupunktúrnych bodov ako sa to deje pri akupunktúre. Masáž vychádza z predstavy, že životná energia prúdi našim telom prostredníctvom pozdĺžnych dráh, tzv. meridiánov, ktoré vytvárajú akýsi uzatvorený okruh. Pritom rozoznávame dve energetické zložky, majúce kvalitu „Jin“, čo prestavuje ženský princíp a majúce kvalitu „Jang“ predstavujúce mužský princíp. Pokiaľ dôjde k poruche rovnováhy medzi oboma druhmi energie, má to za následok ochorenia, zdravotné problémy a bolesti. V roku 1985 sa francúzskym vedcom podarilo pomocou rádioizotopov dokázať, že dráhy energie, teda meridiány skutočne existujú.
Pri meridiánovej masáži sa po dráhe meridiánu terapeut pohybuje kovovou tyčinkou. Samotnú masáž si môžete predstaviť ako prečisťovanie kanála, aby bol zaistený čo najlepší prietok. Dráždenie v smere toku energie zosilňuje, tonizuje prietok energie, dráždenie proti toku má skôr upokojujúci, tlmivý, sedatívny účinok. Dochádza k začervenaniu úseku, ktorý masírujeme. Pokiaľ začervenanie (erytém) pretrváva dlhšiu dobu, považuje sa miesto za dobre priechodné energiou, pokiaľ veľmi rýchlo vybledne, považuje sa dráha za horšie priechodnú. Biele úseky indikujú nedostatok energie.
Vzhľadom na priebeh meridiánov masáž prebieha na celom tele bez odevu, ozdobných šperkov, náušníc, hodiniek, náramkov a prstienkov. Pracuje sa vždy zásadne v smere toku energie.
Indikácie masáže:
- funkčné poruchy pohybového aparátu, poruchy tráviaceho traktu, urogenitálneho systému, vegetatívneho nervového systému, pri poruchách dýchacieho systému, systému látkovej výmeny a krv. obehu či v zmysle hyperfunkcie alebo hypofunkcie,
- ošetrenie bolestivých stavov, hlavne bolesti hlavy a až migrény,
- ochorenie pohybového aparátu ako skolióza, Bechterova choroba (deformácie jednotlivých stavcov, hlavne v strednej a dolnej časti chrbta), Scheurmannova choroba (zápalové ochorenie a stuhnutie hlavne spodnej časti chrbta a kĺbov dolných končatín),
- svalové bolesti, myalgie postihujúce celý sval alebo svalovú skupinu,
- tenisový lakeť, funkčné preťaženie lakťa,
- pätové ostruhy, bolestivé výrastky,
- ďalšie ochorenia ako astmatická bronchitída, alergická nádcha a alergická astma, hemoroidy a Parkinsonova choroba.
Meridiánová masáž však nedokáže vybudovať zničené tkanivo, dokáže len spriechodniť nefunkčné cesty energie.