O masáži

„Najväčšou chybou lekárov je, že sa usilujú liečiť telo bez toho, aby liečili dušu. Pritom telo a duša sú jedno. Nemožno ich liečiť oddelene.“ (PLATÓN)

História masáže
Pohľad do histórie

Antický lekár Hippokrates, zakladateľ medicíny ako vedného odboru, začal používať masáže okolo roku 400 pred n.l. pri liečbe  starogréckych zápasníkov. Na prelome 18. a 19. storočia švédsky učiteľ telocviku a šermu Pehr Henrik Ling (1776 – 1839) masáž rozvinul do podoby, ktorá sa dnes nazýva švédska alebo klasická masáž.

 Vplyv masáže na človeka

Masážne techniky, ako napríklad trenie, hnetenie a tepanie, podporujú prekrvenie svalov a tkanív, regulujú svalový tonus a utišujú bolesti. Zároveň znižujú vylučovanie stresových hormónov a podporujú produkciu mediátorov príjemných pocitov, ako sú endorfíny alebo pocit uvoľnenia navodzujúci hormón oxytocín.

Masáž je výborným prostriedkom pre uvoľnenie stuhnutých svalov ale zároveň i prostriedkom relaxačným. Niektoré druhy masáže pomáhajú odstraňovať chronickú bolesť a dokonca, pri využití doplnkovej terapie, riešia príčiny bolesti /napr. Dornova manuálna terapia/.

 Môže masáž bolieť?Bolestivý chrbát

Správna masáž by nemala bolieť, avšak mierna bolesť je na mieste. Pociťujú ju najmä osoby, ktoré začínajú s masážou alebo nechodia na masáže pravidelne. Dôvodom bolesti je Vaše stuhnuté  svalstvo.

 
Ako často potrebujem masáž?

Zo začiatku sa odporúča masáž jedenkrát týždenne. Približne po dvoch mesiacoch, kedy by malo dôjsť k uvoľneniu stuhnutého a ochabnutého svalstva, stačí navštevovať maséra pravidelne minimálne jeden až dvakrát mesačne.